Hogyan legyél szabadúszó
Az első, legfontosabb lépés, hogy hozd meg a döntést, határozd el magad. Sőt, határozz el egy konkrét dátumot, egyébként csak halogatni fogod, ha nincs kényszerítő erő. Ez nem azt jelenti, hogy dobj el kapát-kaszát, égess fel minden hidat, hanem azt, hogy tudatosan, rugalmasan készülj fel az elválásra. Már csak azért is, hiszen vannak olyan kisebb cégek, ahol belefér a cég elképzeléseibe, hogy szabadúszóval dolgoznak, akár lehetsz ez a szabadúszó te is.


4. Szervezés
Gondold át, tervezd meg, hogy milyen rendszerben fogod a munkádat végezni. A fizikai dokumentumokat, hogyan és hol tartod majd, a digitális dokumentumaidnak találd ki a számodra megfelelő mapparendszert. Fontos még itt megemlíteni a biztonság kérdését, például kialakítani a biztonsági mentések rendszerét. Erről a biztonságról – ebben a bejegyzésünkben – bővebben olvashatsz.
Előkészítheted azokat az adattáblákat, amelyekre majd szükséged lesz. Pl. kiadás-bevétel, ügyfél adatok, stb.
Ebben az időszakban tudsz például az árazással foglalkozni, el tudod készíteni a cselekvési terved.
5. Kell egy felület
Hiú ábránd, hogy úgy kezded el a freelancer életed, hogy már van weboldalad, de valamilyen felületre szükséged van. Nem szükséges azonnal csilivili oldal, egy ingyenes felületen készült oldal, egy Facebook oldal is megteszi, de törekedni kell, hogy minél hamarabb legyen megfelelő minőségű weboldalad. Hogy miért is, azt ebben a bejegyzésben fejtettem ki részletesen.
Egy weboldal, azon túlmenően, amiket a cikkben olvashattál, nagy segítségedre lehet, ha blogolni kezdesz rajta. Ebben a cikkben több fontos érvet is olvashatsz azzal kapcsolatban, hogy miért írj blogot. Ajánlom még, hogy iratkozz be Indíts blogot, MOST! kurzusunkra, ott részletesen átvesszük a blogolás technikai és tartalmi tudnivalóit is, bele is pillanthatsz a tartalomjegyzékbe és egyik leckénkbe is.
6. Nem elegendőek a tervek
Hiába készülnek a színes-szagos, pöpec terveid, ha azokból semmit nem valósítasz meg. Ha a terveid felbontod kisebb egységekre, akkor azokhoz adj határidőket magadnak. Két héten belül felveszem a kapcsolatot egy könyvelővel (és ez ne azt jelentse, hogy az utolsó nap keresel egyet, mert sajnos belefuthatsz olyanba, akivel ugyan konzultálsz, de nem tudja átadni neked az információkat hitelesen, nem tudsz bízni azok helyességében, újat kell keresned). Legyen időd erre a felkészülésre, és az 1. pontban meghatározott freelancerré válási határidőt annak a fényében határozd meg, hogy mennyi időt tudsz naponta, hetente az előkészítésre szánni.
Legyél tisztában azzal, hogy nem fognak csettintésre ügyfelek potyogni, keményen meg kell dolgozni értük, ezért a jó előkészítés segít majd abban, hogy már csak az ügyfélkeresésre kelljen koncentrálni a RAJT után. Legyél kitartó, és maradj motivált!